0%

                ثبت بین المللی اختراع ( PCT  )                

یکی از مهم‌ترین الزامات و پیش‌‌نیازهای دنیای امروز و ورود به بازارهای جهانی و بین‌المللی، کسب اطمینان خاطر از نحوه حمایت از ایده‌های ناب و ابتکاری، و توجه ویژه به حقوق مالکیت فکری است. از این رو نظام‏‌های مالکیت فکری و به ویژه نظام ثبت اختراع بین‌المللی (پتنت بین‌المللی) برای ثبت رسمی این دستاورد‌ها و احراز مالکیت افراد بر نوآوری‏‌ها و ابتکارات‌شان در کشورهای مختلف ایجاد شده است و این مهم امروزه در تمام دنیا مورد توجه و استقبال قرار گرفته است.

در دوره‌های گذشته نقص توجه در این زمینه به طرز فاحشی مشهود بود. عدم‌توجه به قوانین مالکیت فکری در بازار بین‌الملل می‌تواند به خسارات زیادی از جمله افشا شدن فناوری در بازار هدف، و یا مورد پیگرد قرار گرفتن از طرف رقبا و سازندگان محصولات مشابه منجر گردد.

از مزایای مهم ثبت اختراع، عدم‌افشای نتایج ارزشمند حاصل از تحقیقات شرکت‌های دانش‌بنیان و پایان‌نامه‌های دانشجویی در قالب مقاله، و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران و نخبگان علمی و صنعتی است. به علاوه امروزه بسیاری از شرکت‌های پیشرو در زمینه فناوری، توجه ویژه‌ای به موضوع مالکیت فکری و چگونگی حفاظت از دارایی‌های فکری خود دارند. از این رو مزیت اصلی سیستم ثبت پتنت، حفاظت از اختراع، حقوق معنوی و فکری مخترع و انتشار نوآوری است.

درآمد‌زایی از ثبت اختراع، کسب درآمد از اختراع و از راه فروش پتنت، صدور مجوزهای بهره‌برداری از اختراع، ایجاد مانع و محدودیت در فعالیت‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های رقیب، جلوگیری از ورود رقبای تازه وارد به بازار رقابتی کسب‌وکار، و افزایش اعتبار و برند شرکت از دیگر مزیت‌های ثبت اختراع است که در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

«PCT» یا پیمان همکاری ثبت اختراع چیست؟

پیمان همکاری ثبت اختراع یا «PCT»، یک معاهده چندجانبه است که در سال ۱۹۷۰ میلادی در واشنگتن آمریکا به تصویب رسید و از سال ۱۹۷۸ به اجرا در آمده است. تعداد اعضای این پیمان در حال حاضر ۱۵۳ عضو است. ایران در تاریخ ۱۲ مهرماه سال ۱۳۹۲، رسماً به‌عنوان عضو ۱۴۸ام به معاهده ثبت اختراع ملحق شد که گامی مهم برای رفع موانع پیش روی مخترعان و نوآوران داخلی محسوب می‌شود.

از طریق معاهده «PCT»، می‌توان تسهیلاتی برای اخذ حفاظت از اختراعات و دستاوردهای فناورانه در هر یک از کشورها و یا تمامی کشورهای عضو این پیمان به دست آورد.

مشاوره آنلاین

اطلاعات بیشتر

مدارک موردنیاز

اطلاعات بیشتر

آپلود مدارک

اطلاعات بیشتر

تمـاس با مـا

اطلاعات بیشتر

فرم درخواست ثبت بین المللی اختراع ( PCT )