0%

کارت عضویت اتاق بازرگانی

یکی دیگر از امکاناتی که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می‌دهد، صدور کارت عضویت اتاق بازرگانی است. کارت به نام متقاضیان واجد شرایط صادر می‌شود و یکی از مهم‌ترین شرایط صدور آن، داشتن دفاتر تجاری است.

کارت عضویت، مزایای استفاده از برخی از امکانات اتاق بازرگانی را به دارنده آن می‌دهد ولی امکان واردات و صادرات کالا با آن وجود ندارد. به‌علاوه دارنده کارت عضویت، صرفا می‌تواند برند لاتین ثبت نماید.

شرایط دریافت کارت عضویت :

این کارت نیز با دارا بودن شرایط قانونی و ارائه مدارک تعیین شده توسط اتاق بازرگانی قابل اخذ است و مراحل اخذ آن از فرآیند ساده‌تری نسبت به کارت بازرگانی برخوردار است. به همین دلیل، افرادی که به امور تجاری فعالیت دارند اما صادرات و واردات انجام نمی‌دهند، بهتر است کارت عضویت دریافت نمایند.

تفاوت کارت عضویت و کارت بازرگانی :

– با عضویت در اتاق  بازرگانی (دارندگان کارت بازرگانی و کارت عضویت) امکان استفاده از خدمات آن یعنی صدور و تمدید کارت، صدور گواهی مبدا، رسیدگی به امور ویزای تجار، رسیدگی به دعاوی بین المللی، مشاوره حقوقی و …، وجود دارد.

– ضمن اینکه برای انجام کلیه مراحل صادرات و واردات، کارت بازرگانی ضروریست. در واقع اگر متقاضی فقط دارای کارت عضویت اتاق باشد، نمی‌تواند تجارت انجام دهد یا درخواست گواهی مبدا نماید؛ ولی می‌تواند از سایر خدمات اتاق استفاده کند. همچنین برای اخذ کارت بازرگانی، شخص ملزم به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ارائه کد اقتصادی است. در حالی‌که برای دریافت کارت عضویت، چنین الزامی وجود ندارد.

– با دریافت کارت بازرگانی، به صورت خودکار، دارنده عضواتاق بازرگانی نیز می شود و نیاز به دریافت کارت عضویت ندارد درحالی که دریافت کارت عضویت چنین ویژگی ندارد. در انتها باید گفت اخذ کارت عضویت آسان تر از کارت بازرگانی است .

مدارک لازم برای عضویت اتاق بازرگانی برای افراد حقوقی :

– کارت عضویت اشخاص حقوقی که در زمینه موضوع فعالیت اتاق به امور اقتصادی اشتغال دارند،بنا به درخواست متقاضی به نام مدیر عامل یا رییس هیات مدیره صادر خواهد شد.
– گیرنده کارت باید حائز شرایط مندرج در بندهای 1/1/1، 1/1/2 و 1/1/6 باشد و تعهد نامه موضوع ماده 2 آیین نامه را به نمایندگی از سوی شخص حقوقی امضاء نماید.
– گواهی ثبت در دفتر تجاری از حوزه مربوط .
– تصویر شناسنامه گیرنده کارت .
– تصویر مدرک تاسیس و آخرین تغییرات به شرح اعلان مندرج در روزنامه رسمی .
– پرداخت حق عضویت .
تبصره 1 – اشخاص حقوقی که در شهرستان ها دارای شعب هستند می توانند برای مدیر شعبه مربوط درخواست عضویت در اتاق شهرستان را بنماید.
تبصره 2 – اعم از حقیقی و حقوقی که مجوز قانونی برای فعالیت اقتصادی در ایران داشته و حائز شرایط عضویت در اتاق باشند ، به جای تصویر شناسنامه گیرنده کارت ، تصویر گذرنامه او را ضمیمه سایر مدارک خواهند نمود.

مدارک لازم برای عضویت اتاق بازرگانی برای افراد حقیقی :

– تصویر شناسنامه و کارت ملی ( داشتن حداقل 23 سال شمسی ) .
– داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان مشمول .
– ارائه مدارکی از قبیل مجوز تاسیس و بهره برداری، پروانه کسب ،سند مالکیت ، اجاره نامه محل کسب به عنوان دلیل اشتغال به امور بازرگانی ، صنعتی ، معدنی و خدمات وابسته ، یا ارائه مدرک تحصیلی دانشگاهی در زمینه های مزبور .
– تایید صلاحیت اخلاقی-تجربی-مالی متقاضی توسط دو تن از دارندگان کارت عضویت اتاق یا کارت بازرگانی با 3 سال سابقه یا تایید 2 نفر از اعضاء هیات نمایندگان اتاق ذیربط .
– گواهی نداشتن سوء پیشینه .
– گواهی ثبت در دفتر تجاری از حوزه مربوطه .
– داشتن محل کار با ارائه مدارک مثبته و ارائه تغییرات بعدی به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن .
– دو قطعه عکس تمام رخ شش در چهار جدید .

بسته VIP

– ثبت نام سايت

– اخذدفاتر پلمپ

– دفتر ثبت تجارتی

– وقت حضور در اتاق

22,000,000 ریالافزودن به سبد خرید

مشاوره آنلاین

اطلاعات بیشتر

مدارک موردنیاز

اطلاعات بیشتر

آپلود مدارک

اطلاعات بیشتر

تمـاس با مـا

اطلاعات بیشتر

فرم درخواست کارت عضویت اتاق بازرگانی